Gyógyító ÉP-ítészet
„A Kozmosz 6. Egyetemes Törvénye:
A létező-mozgó-alakuló-változó anyag egyszerűbb szervetlen és magasabb rendű, szerves fokozataiban egyaránt vonzza a szimmetrikus formákat, a hasznos és esztétikus, azaz szép arányokat, a környezettel összhangban álló, célszerű méreteket.”
(Gergely Mihály: A kozmosz 15. törvénye.)
„Ép testben ép lélek” az otthonunkban is!
Azaz miért született ez a külön oldal a CsigaStratégia honlapon?
Az egészséges táplálkozás fontossága ma már köztudott. A lakókörnyezetünkkel kapcsolatban sajnos még nem ez a helyzet. Pedig az épületek, amelyekben naphosszat tartózkodunk – élünk, dolgozunk, pihenünk, a harmadik bőrünk. Nem mindegy, milyen hatások érik. Épített környezetünk jelentős hatással bír a testi-lelki-szellemi egészségünkre: megbetegíthet, de a jó hír, hogy gyógyíthat is.
Rengeteg káros anyag vesz körül bennünket egy modern épületben, kezdve az épület vázától egészen a vakolatig, burkolatokig, festékekig. Igaz ez a berendezésekre is. Sőt az épületek terei, akusztikája is csak ritkán kedvező az emberi szervezet számára. Az úgynevezett sick building, azaz beteg ház szindróma fogalmával egyelőre csak az orvosi szakirodalomban találkozhatunk, jó esetben az allergia szakrendelésen felhívják rá a figyelmünket. Pedig ismeretterjesztő könyv is elérhető már a témában. És akkor még csak a fizikai szempontokról beszéltünk…
A Gaia-hipotézis szerint a házak hasonlóan működnek az élő szervezetekhez. Ahogy a ruházatunk a második, úgy a lakásunk a harmadik „bőrünk”. A bőrünk elhatárol és egyben véd a külvilágtól, rajta keresztül kommunikálunk és anyagcserét folytatunk a környezetünkkel. Egy „élő ház” ugyanúgy egyensúlyra (homeosztázisra) törekszik a környezetével, mint egy élő szervezet, és rá is vonatkozik az az elv, hogy takarékosan bánik az erőforrásaival, és nem éli fel azokat, továbbá nem szennyezi a környezetét. És ezzel el is jutottunk a természetes és fenntartható építészet kérdésköréig…
- Mi a különbség a kettő között? Mi az a “minőségi” építészet? -> összefoglaló cikk
- Hogyan betegíthet meg minket az otthonunk és
- milyen egy egészséges lakás / ház?
- Milyen fizikai, lelki és szellemi szempontokra kell odafigyelnünk, ha egészséges otthont akarunk építeni?
A SzuperMA Műhely egyik célja, hogy ezt a fontos témát egyre több emberrel megismertesse, hogy a jövő épületeit ebből a szempontból is gondosan tervezzük meg. Ezek a szempontok külön figyelmet kaptak a Búbos Ökoházak megtervezésénél is.
A természet rendezőelve
A természet a legbölcsebb építőmester! Amit a természetben találsz – élőtől az élettelenig – arra mind igaz, hogy ami szép és harmonikus, az egyben jó is, és az adott funkcióra a legmegfelelőbb (leggazdaságosabb, legegészségesebb…), azaz olyan, amit mi „tudományosan” fenntarthatónak nevezünk. Ami nem ilyen, az nem marad fenn… Ez ilyen egyszerű. Csak az ember próbálja felülírni a természet törvényeit, és ezért bizony nagy árat fizetünk…
csigastrategia@gmail.com / szupervalyog@gmail.com