Szupervályog “ALAP” tanfolyam
4 nap: 1 nap elmélet + 3 nap gyakorlat
"Tervezzünk és építsünk a természettel!"
ökoépítészet & permakultúrás élettér- és kerttervezés
Elmélet és gyakorlat: 2024. tavasz, Pilismarót
TUDNIVALÓK A TANFOLYAMRÓL
Időpont, helyszín, résztvevők száma:
4 nap (1 nap elméleti összefoglaló, kérdezz-felelek, konzultáció, záró tesztvizsga + 3 nap gyakorlat)
Pilismarót, Bitóczi-völgy, 2024. tavasz (pontos időpont 2024. év elején várható)
A tanfolyam megfelelő számú jelentkező (min. 4 fő) esetén indul!
A képzésen túl a tanfolyam magában foglalja:
– a tanfolyam írásos anyagát elektronikus formában A szupervályog építés alapjai c. könyvet;
– egyéb segédanyagokat (tervezési gyakorlat, összefoglalók stb.).
Étkezés és szállás:
A részvételi díj nem tartalmazza. Étkezés és a szállás lehetőség a dunaparti kempingekben (Pilismarót Könyvtár büfé), illetve a szomszédos Esztergomban.
Igény esetén finom, kétfogásos meleg ebédet biztosítunk a tanfolyam helyszínén 3000 Ft/fő áron.
A részvétel feltételei:
Mivel a résztvevők száma korlátozott, így a helyedet 20% előleg előre utalásával tudod biztosítani. Egyébként sajnos nem tudjuk garantálni, hogy beférsz a csoportba. Megértésedet köszönjük!
-> Lemondási feltételek
KINEK SZÓL A TANFOLYAM?
- Annak, aki szeretné a szupervályog-technológiát felhasználva a saját kezével építeni a házát, garázsát, melléképületeit, vagy bővíteni szeretné a már meglévő ingatlanját;
- aki valamilyen közösség, vagy falu számára szeretne közösségi épületet, közösségi tereket építeni;
- aki szeretné saját maga nyomon követni és garantálni az építkezés színvonalát, minőségét akkor is, ha nem saját kezűleg épít, azaz szeretné megszerezni az ehhez szükséges alaptudást;
- akinek fontos az egészséges, környezetbarát és energiatakarékos otthon és szeretne ötleteket kapni ebben a témában;
- akit érdekel, hogy mi az a permakultúra, és megismerné az ökoépítészet alapjait;
- aki szeretne elérhető áron harmonikus, szemet gyönyörködtető ívelt vonalakat, gömbölyded formákat megvalósítani az otthonában vagy a kertjében, aki vágyik a különleges, egyedi formákra, és az egyszerű és kreatív megvalósítási ötletekre;
- aki szeretné hangulatossá, széppé varázsolni a kertjét, és a helyben fellelhető földből illetve a házépítés során keletkezett hulladék egy részéből felépíteni mindazt a kerti létesítményt és díszítő elemet, amelyre szüksége van;
- aki szeretné, hogy az otthona nemcsak megfizethetőbb legyen, de jobban alkalmazkodjon a jelenlegi klímaváltozás kihívásaihoz (azaz ellenálljon a szélsőséges időjárásnak, viharoknak, özönvízszerű esőzéseknek, télen fűtsön, nyáron hűtsön);
- és végül, de nem utolsó sorban annak, aki úgy gondolja, hogy nemcsak akkor érdemes megtanulni egy új építési technológiát, ha már holnap szalad is, hogy felépítse álmai otthonát, hanem azért is, hogy egy olyan dologba fektessen (időt, energiát, pénzt…), amely hosszú távon is értékálló tudás és tapasztalat, és amivel növelhető az önállóságát, a függetlenségét, az önrendelkezését. Akár a közeljövőben, akár később… Sőt átadhatja a családjának, barátainak, utódainak is. -> Miért dombház?
A TANFOLYAM ANYAGA
Elmélet (a tankönyv anyaga):
– Az ökoépítészet és a permakultúrás élettér- és kerttervezés alapjai;
– Hogyan tervezzünk és építsünk szép és egészséges otthont környezettudatos, gazdaságos és fenntartható módon? Mindezeket a szempontokat és konkrét megvalósítási ötleteket a saját Búbos Ökoház projekttervünkön konkrétan be is mutatjuk;
– A szupervályog-technológia lényege, előnyei, lehetőségei;
– A szupervályog-építés alapanyagai: tudnivalók a földről, zsákról, drótról…;
– A szupervályog-építés speciális eszközei és használatuk;
– Ívelt formák szupervályogból: a boltozatok és kupolák statikai vonatkozásai, tervezési és kivitelezési technikái;
– Nyílászárók a szupervályog házakban: ablak- és ajtóformák tervezése, készítése és elhelyezése, a nyílászárók beépítése;
– A tervezéstől az előkészítő munkákig: telekválasztás, tervezés, tájolás, engedélyeztetési folyamat;
– A szerkezetkész ház felépítése: földmunka, alapozás, falazás: egyenes és ívelt falak, kupolák és boltozatok építése;
– A tapasztás/vakolás alaptudnivalói.
A tankönyven számos más területet, speciális szempontot is érintünk, amelyek a szupervályog-építés szempontjából fontosak lehetnek:
– Gépészeti előkészítő munkák, a gépészet speciális vonatkozásai a szupervályog-építés során;
– Aljzat és pincefal víz- és hőszigetelése;
– Hőszigetelési lehetőségek;
– Lehetséges tetőmegoldások;
– Befejező munkálatok: tapasztás-vakolás, festés;
– Belső építészeti lehetőségek: válaszfalak, lépcsők, padok, pultok, burkolatok.
– Az elmélet során kupolaszerkesztési és permakultúrás élettér tervezési gyakorlatok is vannak, amelyek segítenek, hogy a résztvevők saját építési ötleteiket, elképzeléseiket jobban meg tudják tervezni.
Gyakorlati képzés:
A gyakorlati képzés során mintaépítményen megmutatjuk a szupervályog-építés alapfogásait, különös tekintettel arra, hogy mennyiben különbözik a „hagyományos”, pl. tégla falazási technikáktól. Fontos tudni, hogy egy párnapos képzés nem alkalmas arra, hogy az építkezés minden fázisát megmutassuk! (Lásd az oldal alján is: “FONTOS!”)
A RÉSZVÉTEL FELTÉTELEI
Az alapképzést azoknak rendezzük, akik nem tudnak részt venni a teljes kilencnapos tanfolyamon (hétvégi két nap elmélet + egy hét építés), de szeretnék elsajátítani a szupervályog-technológia gyakorlati tudnivalóit, fogásait, és vállalják, hogy az elméleti részből önállóan felkészülnek a tanfolyamra. A gyakorlati képzésen résztvevőknek ugyanazt a gyakorlati tudást adjuk át, amit a “nagytanfolyam” résztvevőinek, így fontos, hogy a megfelelő elméleti alappal rendelkezzenek.
A háromnapos gyakorlatot megelőző napot arra szánjuk, hogy az elméleti alapok leglényegesebb pontjait átbeszéljük, az esetleges kérdésekre válaszoljunk, és az elméleti tanfolyam zárótesztjének a kitöltésével a résztvevők felkészültségét ellenőrizzük. Ennek célja elsősorban a gyakorlat hatékonyságának biztosítása, hogy minden résztvevő komolyan vegye az előre készülést, és ne fordulhasson elő, hogy egy készületlen résztvevő hátráltatja a többieket.
AZ ALAPTANFOLYAM RÉSZTVEVŐITŐL A KÖVETKEZŐKET KÉRJÜK:
- A letölthető regisztrációs lapot küldjed vissza (lásd -> tanfolyami díj, jelentkezés).
- Az előleg befizetését követően e-mailben megküldjük a tanfolyam írásos anyagát: A szupervályog építés alapjai c. könyvet.
- A tankönyvben található elméleti alapokat tanulmányozd át, azaz otthon készülj fel a gyakorlati képzésre.
2) A szupervályog tanfolyamnak természetesen nem lehet célja a megfelelő szakvégzettséget igénylő, többéves szakképzésekhez kötött tevékenységek oktatása. A tanfolyam elsősorban a szupervályog-építés fortélyait mutatja be. Az általános szakipari témákkal és technikákkal kapcsolatban, mint pl. alapozás, víz- és hőszigetelés, tetőfedés, gépészet stb. csak a szupervályog-építésre vonatkozó speciális szempontokra térünk ki.
3) Az építési tanfolyamon az elméleti alapok átadásával párhuzamosan a gyakorlati kivitelezés alapjait is bemutatjuk egy mintaépítményen. Ez több órás/egész napos, szabad levegőn végzett komoly fizikai munkával jár, amelyhez megfelelő erőnlét és egészségi állapot szükséges. Bár ki-ki egyéni lehetőségeihez mérten csak annyira vesz részt a fizikai munkában, amennyire jónak látja, a tudás elsajátítása akkor lesz megfelelő, ha minél inkább kipróbálják a résztvevők a gyakorlati, kétkezi kivitelezést is. Ennek ellenére bátorítjuk a részvételt kortól és nemtől függetlenül, mert az alapokat bárki el tudja sajátítani, és az építkezés során mindenki meg tudja találni a saját adottságaihoz, képességeihez megfelelő részfeladatokat. A megszerzett tudás birtokában fizikai erőnlétét meghaladó építési feladatokat megtaníthatja a nehéz munkát végző építőtársainak.
LETÖLTHETŐ PLAKÁT
Kérjük, osszad!
Ezzel is segíted a Búbosház Közösségi Támogatási Projektet. Köszönjük!
csigastrategia@gmail.com / szupervalyog@gmail.com